FIRST LEGO League Challenge // Cargo Connect szezon

A baráti versengés adja a FIRST LEGO League Challenge szívét, mely során az akár 10 fős csapatok ringbe szállnak kutatás, problémamegoldás, kódolás, mérnöki tervezés terén és felépített LEGO robotukkal végighaladnak a robotverseny küldetésein. A csapatok emellett az Innovációs projekt keretében valós problémákra keresik egyedi megoldásukat.

A következő oldalakon bemutatjuk a legfontosabb szabályokat, amelyekre figyelnetek kell a FIRST LEGO League Challenge felkészülésetek során.

Fontos, hogy a csapatotok maximum 10 tagú lehet, mivel azt szeretnénk, ha a program minden részéből gyűjtenétek tapasztalatot.

Ebben az évben a FIRST LEGO League Challenge kihívás a Cargo Connect nevet kapta. A diákok megtanulhatják, hogy a rakományt miként szállítják, válogatják, és miként jut el a céljához. Ahogy nő a követelmények száma a szállítási módokkal szemben, a gyerekeknek át kell gondolniuk, hogyan juttatják a rakományt egyik helyről a másikra. 

A program áttekintése

ALAPÉRTÉKEK

A csapatotoknak képviselnie kell a FIRST alapértékeit az egész évad során.

A verseny során:

- Csapatként fogtok együtt dolgozni.

- A robotverseny és a projektfeladatot innovatív módon valósítjátok meg.

- Megmutatjátok, hogy mennyire vagytok befogadóak, és az ötleteiteknek milyen hatása van.

- Minden feladat során remekül tudtok szórakozni.

 

ROBOTTERVEZÉS

A csapatotok tart egy rövid prezentációt a robot tervezéséről, programozásáról és a stratégiátokról.

A verseny során:

- Megterveztek és megépítetek egy robotot.

- Programot írtok a feladatok végrehajtásához.

- Az elkészült kód alapján bemutatják a program működését.

- Beszámoltok a robotversenyre tervezett stratégiátokról.

 

ROBOTVERSENY

A csapatotok 2 és fél perces futamokon mutatja meg, hogy mennyi feladatot képes megoldani.  

A verseny során:

- Megtervezitek, hogy a robotverseny mely feladatait fogjátok megoldani.

- Megtervezitek a feladat megoldásához szükséges elemeket.

- Tesztelitek és finomítjátok a program és a robot tervét.

- Részt vesztek a versenyen.

 

INNOVÁCIÓS PROJEKT

A csapatotok készít egy 5 perces prezentációt, amelyben elmagyarázza az innovációs projektét. 

A verseny során:

- Azonosítotok egy megoldandó problémát.

- Megoldást kínáltok egy a közösségeteket érintő problémára.

- Megosztjátok az ötleteiteket, a visszajelzésekből tanultok.

- A verseny megmutatjátok a kutatásotok eredményét.

 

Mire lesz szükségetek?

LEGO Education robot készlet: A FIRST LEGO League versenyeken bármely hivatalos LEGO Education robot engedélyezett az R01 szabályban részletezett felszereléssel. Ugyanakkor két robot használatát javasoljuk: a LEGO Education SPIKE Prime,  illetve a LEGO Mindstorms Education EV3 robotokkal lehet a legnagyobb esélyetek a sikeres szereplésre.

Elekronikus eszközök: Minden csapatnak szüksége lesz kompatibilis eszközre, laptopra, tabletre vagy számítógépre a robot programozásához.

Cargo Connect Challenge versenykészlet: A készlet doboza tartalmazza a pályamodelleket, a pályalapot és néhány kiegészítő alkatrészt. A csapatok feladata, hogy az útmutató alapján pontosan megépítsék a modelleket. Ez az első négy foglalkozás feladata. A kiegészítő komponensek a 3M™ Dual Lock™ újrazárható rögzítőelemek, az edzői kitűzők, és a csapattagoknak szánt szezon lapkák.

Challenge pályaalap és asztal: Állítsátok fel egy asztalt az osztályteremben vagy a találkozók helyszínén a pályaalappal. Ha erre a célra nem tudtok asztalt készítettni, a négy fal felállítása is rendkívül hasznos lehet. Természetesen lehetséges a pályaalap földre helyezése is.

A robotverseny feladatai, szabályai

A robotverseny során a célotok, hogy minél több pontot szerezzetek. Viszont ne a pontokra koncentráljatok, ennél sokkal fontosabb, hogy csapatként együtt tudjatok dolgozni, illetve hogy csapatként magabiztos szakértőkké váljatok a technikai problémák megoldásában és közben remekül szórakozzatok.

A csapatotok egy robotot fog építeni LEGO-elemekből és LEGO technológiák felhasználásával. Ezt a robotot programozzátok majd, hogy önmagától megoldjon egy sor feladatot a 2,5 perces robotversenyen, és pontokat gyűjtsön. A robot az indítási területről indul, és a csapat által meghatározott sorrendben próbálja teljesíteni a feladatokat, majd visszatér a bázisra

 

Pálya áttekintés

 A csapat a bázison változtatásokat hajthat végre a roboton, mielőtt újra elindítaná. Ha szükséges, a robotot kézzel is vissza lehet helyezni a bázisra, ilyenkor azonban a csapat elveszít egy pontosság jelölőt. A csapat több meccset játszik, de csak a legmagasabb elért pontszám számít.

Új szabályok az idei évben

  • Új Az idei évben nem kötelező remote versenyek esetén a Challange asztalok használata. A pályák szigetelőszalaggal a padlóhoz is rögzíthetők.
  • Új A jó szándékú professzionalizmus (Gracious Professionalism) mostantól minden csapatnál minden mérkőzésen értékelve lesz. A megszerzett pontok a csapat Alapértékek pontjaiba számítanak bele (lásd lentebb).
  • Új A magyarországi regionális versenyekről nem csak a legjobb összpontszámot elérő csapatok juthatnak a Nemzeti döntőbe. Minden hónapban a nemzeti szervező - a helyi regionális zsűritagokkal és bírókkal egyeztetve - meghív egy olyan csapatot a Nemzeti döntőbe, aki ugyan kiemelkedően szerepelt a regionális fordulón, balszerencse miatt mégsem tudta kvalifikálni magát. Így három csapat juthat a nemzeti döntőbe (decemberi, januári és februári wildcard kiválasztott). A kiválasztott csapatokat a nemzeti szervező a wildcard lehetőségről az aktuális hónapban utoljára megrendezett versenyt követően értesíti. 
  • Új A 2021/2022-es tanévtől megkülönböztetünk főszezon és utószezon versenyeket. Az előbbi a már jól ismert versenyszériát jelenti, míg az utószezon teljes szezonban gondolkodó iskoláknak lehet jó megoldás (lásd bővebben).

Jó szándékú professzionalizmus

A jó szándékú professzionalizmus (Gracious Professionalism®) része a FIRST szellemiségének. A módszer ösztönzi a magas színvonalú munkát, hangsúlyozza mások értékét, és tiszteletben tartja az egyéneket és a közösséget egyaránt.

A jó szándékú professzionalizmus, a kiélezett verseny és a kölcsönös nyereség nem egymástól elkülönülő fogalmak. A jó szándékú szakemberek minden erejüket bevetve szívják magukba a tudást és versenyeznek, de ugyanakkor tisztelettel és kedvességgel bánnak egymás iránt. Kerülik, hogy vesztesként kezeljenek bárkit. Nem verik a mellkasukat, nem nézik la a versenytársaikat. Személyiségükben a tudásszomj, a versenyszellem és az empátia egyszerre jelen van.

A bírók minden csapatnál értékelni fogják a jó szándékú professzionalizmus jelenlétét minden robotfutam után. A jó szándékú professzionalizmus pontok hozzáadódnak a zsűrivel való találkozás után kapott Alapértékek pontszámhoz, annak részét képezi.

A pontozás során a bírók feltételezik, hogy minden csapatnál kiváló szinten (3 pont) jelenik meg a jó szándékú professzionalizmus. Ha a bírók olyan viselkedést figyelnek meg, amelyek ezen elvárt szint felett állnak, a csapat kiemelkedő (4 pont) jellemzést fog kapni. Ha a csapat viselkedésében a jó szándékú professzionalizmus még csak fejlődő szakaszban van, a bírák haladó (2 pont) jellemzést fognak adni.

Ha a csapat nem jelenik meg a robotfutamokon és annak okát nem jelzik a bírók vagy a szervezők felé, akkor a jó szándékú professzionalizmus pontszámnál csak 0-ás eredményt kaphat a kihagyott meccsért.  

2021/2022 versenyek

Az időpontok mellett látható a régió neve és az arra, mutató hivatkozás, valamint a zárójelben a már régióhoz rendelt csapatok száma).

Régiókhoz még nem rendelt csapatok száma: 06 csapat

Cargo Connect foglalkozási terv

  Bevezetés (10 perc) A csapat feladatai (100 perc) Megosztás (10 perc)
01. foglalkozás Bevezető a kihíváshoz 1. robotlecke Spark projekt: hatékonyság Megosztás
02. foglalkozás Alapérték: befogadás 2. robotlecke Spark projekt: biztonság Megosztás
03. foglalkozás Célkitűzés és csapatfolyamatok 3. robotlecke Spark projekt: Hozzáférhetőség Megosztás
04. foglalkozás Alapérték: felfedezés 4. robotlecke Spark projekt: Kapcsolatok Megosztás
05. foglalkozás Csapatnév és logó Irányított küldetések Projekt kiválasztása Megosztás
06. foglalkozás Alapérték: csapatmunka Pszeudókód és versenystratégia Projekt tervezése Megosztás
07. foglalkozás Jó szándékú professzionalizmus Versenyfeladatok megoldása Projekt megoldás fejlesztése Megosztás
08. foglalkozás Kooperáció Versenyfeladatok megoldása Projekt megoldás értékelése, tesztelése Megosztás
09. foglalkozás Alapérték: innováció Robot fejlesztése és javítása Projekt megoldás fejlesztése, javítása Megosztás
10. foglalkozás Alapérték: hatás Robot fejlesztése és javítása Projekt prezentáció tervezése Megosztás
11. foglalkozás Csapat kártyák készítése Robotdesign prezentáció felkészülés Projekt prezentáció begyakorlása Megosztás
12. foglalkozás Alapérték: szórakozás Robotverseny futamok gyakorlása Teljes prezentáció főpróbája, gyakorlása Megosztás

Letölthető dokumentumok

Challenge (Cargo Connect) mérnöki jegyzetfüzet 
Challenge (Cargo Connect) csapattalálkozó útmutató
Challenge (Cargo Connect) robotverseny szabálykönyv
Challenge pontozólap (Cargo Connect) - Robotverseny
Challenge pontozólap (Cargo Connect) - Robotverseny (Class Pack)
Challenge pontozólap (Cargo Connect) - Robotdizájn
Challenge pontozólap (Cargo Connect) - Innováció
Challenge pontozólap (Cargo Connect) - Alapértékek
Szülői hozzájárulási nyilatkozat
Adatvédelmi nyilatkozat
A legjobb edző díj formanyomtatvány

 

Hasonló témák

  1. Cargo Connect kihívás

 

 

A FIRST LEGO League partnerei:

 

2022/ HelloWorld Egyesület / Minden jog fenntartva.

Kérdésed van az oldalon olvasható információkkal kapcsolatban? Hibát találtál? Írj nekünk: fll@helloworldegyesulet.hu