Gyakran ismételt kérdések
Az oldal utolsó tartalmi frissítésének időpontja: 2023.04.24.
Mi az a FIRST LEGO League?
A FIRST LEGO League a FIRST által életre hívott nemzetközi robotverseny. A FIRST LEGO League három divízióból áll, úgy mint:
- FIRST LEGO League Challenge (9-16 éves korosztály)
- FIRST LEGO League Explore (6-10 éves korosztály)
- FIRST LEGO League Discover (4-6 éves korosztály)
1998-as indulása óta a FIRST LEGO League világ legnagyobb robotika versenyévé vált.
Mi az idei kihívás témája?
Az idei kihívás a SUPERPOWERED fantázianevet viseli, amely során megismerjük, hogy miként lehet tudatosabban az energiát előállítani, tárolni és felhasználni.
Hivatalos tanulmányi versenynek számít a FIRST LEGO League?
Igen, a 14/2017 (VI. 14) EMMI rendeletnek köszönhetően a FIRST LEGO League bekerült az államilag támogatott versenyek közé, így a versenyeken elért jó eredmények akár még a továbbtanulásod során is plusz pontokat érhetnek.
FIRST LEGO League Challenge kérdések
Kik jelentkezhetnek a versenyre?
A versenyre 9-16 éves csapatok jelentkezhetnek.
A kiszemelt régiós verseny előtti napon leszek 16 éves. Beférek még a csapatba?
Igen, aki a versenyszezon évének kezdetéig nem tölti be a 16. életévét indulhat a FIRST LEGO League Challenge versenyeken, azaz a 2023/2024-es szezonban indulhatsz, ha 2023. augusztus elsején 16 éves vagy/leszel.
Ha 2023. agusztus elsején viszont még nem vagy/leszel 9 éves, akkor nem javasoljuk a FIRST LEGO League Challenge sorozatban történő részvételt. A 6-10 éves korosztálynak elsődlegesen a FIRST LEGO League Explore kiállításokat javasoljuk.
Fontos, hogy a Nemzetközi versenyek esetén a korosztály meghatározása ettől eltérhet. Továbbjutás esetén érdemes érdeklődni az adott versenyen érvényes szabályokról.
Mekkora csapat indulhat a versenyen?
Az FIRST LEGO League Challenge versenyre legalább 3 legfeljebb 10 fős csapatok nevezhetnek.
Egy edző több csapatot is nevezhet?
Egy edző akár több csapatot is vezethet egy regionális versenyen belül a szezon során, de a csapata régiójában nem lehet szervező, bíró, vagy zsűritag (lásd bővebben az etikai kódexben). Egy csapatnak egy edzője kell, hogy legyen. Mind az edzők, mind a társedzők esetén megkötés, hogy 16 éven felülieknek kell lenniük
Egy csapatnak mellett mennyi társedzője lehet?
Egy csapathoz két társedző is regisztrálható. Mind az edzők, mind a társedzők esetén megkötés, hogy 16 éven felülieknek kell lenniük, illetve a társedző sem lehet a csapata régiójában szervező, bíró, vagy zsűritag (lásd bővebben az etikai kódexben). Egy társedző egy régión belül több csapathoz is tartozhat.
Mik azok a alapértékek?
A FIRST alapértékei, összesen 6 kategóriát különítenek el ennek kapcsán, ezek jelentik az értékelési szempontokat is a Alapértékek kategóriában (Felfedezés, Hatás, Befogadás, Csoportmunka, Innováció és Szórakozás).
FIRST alapértékek:
Felfedezés Új képességeket, ötleteket fedezünk fel a verseny során. |
|
Csoportmunka Együtt sokkal erősebbek vagyunk! |
|
Tisztelet Tiszteljük egymást és a különbözőségeinket. |
|
Hatás Mindent azért teszünk, hogy hatással legyünk a világunkra. |
|
Innováció A saját kreativitásunk célja a valós problémák megoldása. |
|
Szórakozás Élvezzük minden egyes percét annak, amit csinálunk. |
Miből áll a verseny?
A FIRST LEGO League verseny alapvetően négy fő pillérre épít. A csapatoknak egyrészt prezentálniuk kell a kutatási feladatukat, be kell mutatniuk, hogy a FIRST LEGO League alapértékeit és szellemiségét sikeresen elsajátították, meg kell védeni a robotjuk dizájnját, végül pedig a robotfutások során is bizonyítaniuk kell.
Úgy döntöttem, hogy jelentkeznék, hol és mikor lesznek versenyek?
A versenyek pontos menetét a firstlegoleague.hu oldalon találod meg.
Bármelyik versenyállomáson indulhatok?
Nincs megkötés arra, hogy melyik regionális döntőre nevezed a csapatot, ám utazás szempontjából érdemes a hozzád legközelebb eső helyszínt kiszemelni.
Milyen díjak várnak a versenyzőkre?
Több kategóriában is díjazásra kerülnek a versenyzők, a négy fő kategória győztesei külön-külön is díjazásra kerülnek, ezen kívül a zsűri különdíjakat is oszt a versenyzőknek. Az idei évtől a mentorokat is felterjeszthetik díjra a csapatok.
Kik jutnak tovább egy adott versenyről?
Az adott versenyre jelentkezett csapatok létszámától függ a továbbjutás sorsa.
- Amennyiben a kiszemelt regionális versenyen a csapatok száma 6 és 10 között van úgy az összetett győztes jut tovább a Magyarországi nemzeti döntőbe.
- Amennyiben 11 és 16 csapat mérkőzik meg egymással, abban az esetben az összetett verseny első és második helyezettje léphet tovább.
- Ha az adott fordulóban 16-nál több csapat versenyzett egymással az összetett verseny első három helyezettje előtt nyílik meg a Magyarországi nemzeti döntő kapuja.
A Magyarországi nemzeti döntő győztese a FIRST LEGO League az amerikában tartandó világfesztiválon képviselheti hazánkat, a dobogósok pedig globális versenyeken indulhatnak a világ legjobb csapataival együtt.
Hol lesznek az open versenyek?
A 2021/2022-es tanév open versenyei még nem ismertek.
Kizárható egy csapat a versenyről?
Amennyiben a csapat az FIRST LEGO League verseny alapértékeinek (Core Values) nem felel meg, akkor a versenyen nem nyerhet díjakat, függetlenül attól, hogy milyen jól teljesített a robotfutam során. A többi szabályt az etikai kódexben találod.
Milyen költségekkel jár a verseny?
Az indulás regisztrációs díja nettó 102 900 forint, a Challange szett költsége nettó 52 900 forint. Ezen kívül az induláshoz szükség van még egy LEGO Education SPIKE Prime beszerzésére is.
Amennyiben nem kerül megrendezésre a saját településeden FIRST LEGO League verseny, vagy egy másik városban szeretnéd megmutatni robotod képességeit, akkor mindezeken felül az utazási költségekkel is számolnod kell.
Challenge // Kutatás
Nem, a kutatási projektek tematikája kötött és az előírások szerint kapcsolódnia kell az adott év tematikájához. Erről bővebben a Mérnöki munkafüzetben olvashatsz.
Mi történik, ha a kutatási feladat nem készül el?
Amennyiben egy csapat nem készített kutatási projektet nem nyerheti meg a FIRST LEGO League bajnoki címét, nem kerülhet továbbjutásra, illetve az adott kategóriában nem kerül pontozásra.
Mi történik, ha a kutatási feladat nem megfelelő?
Amennyiben a diákok elkészítették a kutatási feladatot, de az az irányelveknek nem felel meg, illetve nem kapcsolódik a témához a zsűri akkor is értékeli a feladat prezentációs részét. Ez nem jelent automatikus kizárást.
Milyen hosszú legyen a prezentáció?
A bemutató hossza nem lépheti túl az 5 percet.
Szükséges a prezentáció során forrásmegjelölés is?
Amennyiben használsz valamilyen külsős anyagot a kutatásod során érdemes lehet megemlíteni a prezentációd végén. Figyelj arra, hogy az 5 perces keretbe a források ismertetése is beleférjen.
Challenge // Robotfutam
Mekkora a gyakorlópálya ajánlott mérete?
Az optimális pályaméret esetén a belső pálya területe (ahova a Challange szettben érkező pálya kerül majd) 2362mm hosszú (plusz/mínusz 3 mm) és 1143 mm széles (plusz/mínusz 3 mm). A falak magassága 77 mm (plusz/mínusz 13 mm). Lásd bővebben az asztal építési útmutatójánál.
Hogy néz ki az aktuális versenypálya?
A versenypályát 2021. augusztus 17-ét követően mutatjuk be.
Mi az a bázis?
Az asztallap és az úgynevezett Challenge matrac közötti fedetlen terület, valamint a játéktéren található körcikkel jelölt indítási terület együttese alkotja a bázist. Itt készíthető elő a robot indítások előtt és közben, illetve verseny közben is itt érintheted meg büntetőpontok begyűjtése nélkül a robotodat.
Milyen robotokat használhatok?
A versenyek során a SPIKE Prime, Mindstorms EV3, Mindstorms Robot Inventor, Mindstorms NXT, Mindstorms RCX robotok használata engedélyezett.
Használható LEGO DUPLO elem a robotom építése során?
Igen, a DUPLO elemek is engedélyezettek.
Milyen programozási nyelven készíthetem fel a robotomat a versenyre?
Bármilyen szoftver használata engedélyezett, ami képes a kódját feltölteni a robot vezérlőjére és lehetővé teszi ezáltal a robot független mozgását, tehát alapvetően nincs programnyelvi megkötés.
Milyen megkötések vannak a robot felépítése során?
A robot építése során LEGO elemeket kell használnod. Tetszőlegesen kombinálhatod a Technic, a klasszikus építőelemeket és a DUPLO kockát is. A robotod egyetlen vezérlőt tartalmazhat. Motorból négy csatlakoztatható maximálisan. A verseny során a touch, a szín, a távolság/ultra, és gyro szenzorok használata engedélyezett (itt nincs számosított megkötés). SD-kártya – amennyiben szükséges - használható.
Mi alapján kapják a robotok a pontokat?
Az egyes feladatok elvégzéséért kapják a robotfutás során a pontokat a robotok, melyeket a szabályrendszer rögzít.
Regisztráció
Hogyan regisztrálhatok a versenyre?
A firstlegoleague.hu oldalon keresd a Regisztráció menüpontot, és töltsd ki a jelentkezési űrlapot. A részvételi információk a regisztrációt követően elektronikus üzenetben érkeznek majd hozzád.
Mi szükséges az induláshoz?
Az indulás regisztrációhoz kötött, a versenyen való részvételhez pedig saját robot, valamint a gyakorló szettek beszerzése is szükséges.
Meddig jelentkezhetek a versenyre?
Egészen 2023. november 30. 23:59-ig vártuk a nevezéseket a Cargo Connect szezonra.
Önkéntesség
Szeretnék részt venni a versenyek szervezésében. Hogyan tehetem meg ezt?
Amennyiben érdekel a verseny vedd fel velünk a kapcsolatot az fll@helloworldegyesulet.hu levelezési címen. Segítünk megtalálni a hozzád legközelebb eső versenyt és abban is, hogy becsatlakozhass a FIRST LEGO League versenyek szervezésébe, az egyes versenynapok lebonyolításába.
A FIRST LEGO League Magyarország aranyfokozatú támogatója:
A FIRST LEGO League Magyarországi partnerei:
2024/ HelloWorld Egyesület (helloworldegyesulet.hu) / Minden jog fenntartva.
Kérdésed van az oldalon olvasható információkkal kapcsolatban? Hibát találtál? Írj nekünk: fll@helloworldegyesulet.hu